کتاب-فیلم آموزش کاربردی Mimics

شریف کد کم
  • کتاب-فیلم آموزش کاربردی Mimics

  کتاب-فیلم آموزش کاربردی Mimics

  چاپ دوم ( 1399)
  با گسترش علوم مهندسی در حوزه ی پزشکی و پیدایش رشته های فنی همچون "مهندسی پزشکی" امکان ایجاد ارتباط علم اندازه گیری و شبیه سازی کامپیوتری با علوم تجربی فراهم آمده است. در سال های اخیر با ورود علم مهندسی در بخش های مختلف پزشکی اعم از تشخیص، پیشنهاد فرآیند درمان، شبیه سازی بیماری و پیش بینی روند درمان بعد از عمل جراحی، اهمیت حضور مهندسین بیش از پیش محرض گشته، لذا با علم به اینکه  نیاز کشور برای تعلیم نیروی متخصص در این زمینه  روز به روز در حال افزایش است، بر آن شدیم تا با نگارش کتاب حاضر، آموزش نرم افزار مدلسازی بیولوژیک را به طور کاملا کاربردی برای جامعه فرهیخته و علاقمند به علوم مهندسی و پزشکی، به نگارش درآورده و سهمی هرچند کوچک در افزایش دقت و کاهش هزینه زمانی فرآیند درمان بیماران داشته باشیم. در این کتاب  به آموزش گام به گام و کاربردی نرم افزار تخصصی Mimics در قالب چند پروژه عملی پرداخته شده است، کتاب حاضر حاصل چند سال تحقیق و مطالعه در حوزه ی مهندسی پزشکی و دانش کامپیوتر بوده و از سه بخش اصلی تشکیل شده است، بخش اول این کتاب شامل معرفی مفاهیم کاربردی اعم از اصطلاحات تخصصی رشته ی پزشکی و علم آناتومی بدن ، مفاهیم اولیه ی چاپگرهای سه بعدی و کاربردهای آن در حوزه ی پزشکی، تعاریف علم طراحی و ساخت مهندسی در سیستم های بیولوژیک و معرفی اجمالی نرم افزار میمیکس میباشد، مطالب مذکور در متن کتاب و در قالب فایل های پیوست و فیلم های آموزشی در DVD کتاب موجود میباشد. در بخش دوم کتاب اجرای 4 پروژه ی عملی در 4 فصل و ارایه راهکارها و نکات مهم در زمینه مدلسازی بیولوژیک و تفسیر کامل تمامی نوار ابزارهای کاربردی مورد بررسی قرار گرفته است، این بخش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و به دلیل وجود فایل های ورودی لازم(DICOM)، فایل نهایی پروژه ها و فیلم های آموزشی از بخش های مختلف در DVD کتاب امکان فراگیری کامل دستورات و تعمیم آنها به سایر پروژه ها مهیا میباشد. بخش سوم این کتاب شامل توضیحات تکمیلی از تمامی ابزار های کاربردی نرم افزار میمیکس در قالب مثال های عملی میباشد و با در اختیار داشتن این مرجع کامل و فایل ها برخی پروه های انجام شده در DVD کتاب دیگر نگرانی برای شناخت ابزارهای موجود در نرم افزار حین مدلسازی بافت های مورد نظر وجود نخواهد داشت.
  این کتاب با هدف افزایش مهارت افراد در حوزه ی مدلسازی بافت های بیولوژیک و آماده سازی مدل مورد نیاز مهندسی از بافت مورد نظر برای انجام آنالیزهای بیومکانیکی و یا طراحی ارتزهای و پروتزها و اعضا مصنوعی متناسب با هندسه بافت هر بیمار به طور کاملا اختصاصی برای وی، گردآوری شده و به تمامی افراد متخصص در این زمینه پیشنهاد میشود برای آشنایی هرچه بیشتر با نرم افزار Mimics به مطالعه مطالب ارایه شده بپردازند. دورنمایی حاکم بر علم جاری در این حوزه نمایانگر این مهم میباشد که زین پس با ورود علم مهندسی و محاسبات کامپیوتری، اجرای دانش پزشکی از انحصار روش های سنتی خارج شده و به سبب نیاز جامعه، شبیه سازی و پیش بینی روند بهبود بیماری از الزامات اجرایی مراکز درمانی خواهد شد لذا با افزایش توانمندی در حوزه ی طراحی مهندسی آینده ی روشنی را میتوان برای ایران عزیزمان رقم زد، به امید همیشه سربلند بودن کشورمان به همت جامعه متخصص پرتوان و فرهیخته ی موجود.
  توجه:  مشاهده فیلم‌های این کتاب فقط از طریق دی وی دی همراه با درایو سالم قابل مشاهده است. درحفظ و نگهداری دی وی دی کوشا باشید چون دی وی دی فقط همراه با کتاب به فروش می‌رسد.